Geri Zekâlı Taraftar Olmak

Twitter’da trendlere girmek için çabalayanlara uyuz olduğumu, özellikle sidik yarıştıran taraftar kitlelerinin Twitter’ı amacından saptırıp görüntü kirliliği yarattıklarını düşündüğümü daha önce belirtmiştim. Sorun tabii ki bu kişilerin böyle eylemlere girme hakları olup olmadığı değil, sorun tamamen kişisel, yoksa istediklerini yaparlar. Ancak herhangi bir insanın herhangi bir şeyden rahatsız olma özgürlüğü olduğu gibi, benim de bundan rahatsız olma özgürlüğüm var sanırım.

Bir kere Twitter’da TT (Trending Topic) olmak demek, çok kişi tarafından bahsedilmek demek. Yani Twitter’ın bu fonksiyonu bize ülkemizde, dünyada veya son çıkan şekliyle bizim ilgi alanımızda ne döndüğünü gösteriyor. Yani mantık olarak böyle. Ancak, zaman zaman şahsen de katıldığım yararlı kampanyalar da dahil olmak üzere bir ifadeyi, bir hashtagi TT yapmaya çalışmak aslında Twitter’ın mantığına aykırı. Çünkü TT dediğimiz şey çok konuşulup doğal olarak oluşan bir şey tanım itibariyle. “Çok konuşulması için sağa sola mütecaviz mentionlar atılan, ünlülerin taciz edildiği, bir insanın beş yüz milyar Tweet girip kafa siktiği” şeyler değil bu TTler. Dolayısıyla bırakın. Bir şey gerçekten konuşulmaya değerse konuşulacaktır. Ancak bunu konuşulacak olan şeyin konuşulması için değil de sırf TT denilen saçma salak bir listeye girmek için yapmak aptallıktan da ötedir “kanımca.” Bugün de geri zekâlı taraftarlık olgusuna şahit oluyoruz. Bu sefer bu geri zekâlıların çoğu Galatasaraylı. Olay şu: bugün 19 Temmuz’a, yani Fenerbahçelilerin uydurdukları Dünya Fenerbahçeliler Günü’ne dair tweetler girilince sol taraf FB olup çıkmış. Çok normal, çok da doğal, eyvallah. Zira herkes kendince gün belirleyip gönlünce kutlama hakkına sahip. Ancak Burak Yılmaz’la ilgili olanları tenzih ederim de, biz Galatasaraylılar olarak orada ne yapıyoruz arkadaşlar? Yani bugün B.Y. dışında bizimle ilgili çok şok bir gelişme, önemli bir “belirli günler ve haftalar” olayı da yok. Teoride orada olmamamız gerekiyor. Ancak orada olmamamız gerekirken bile orada olmamız tek bir şeye işaret ediyor: sidik yarıştırma. Bunu bugün Galatasaraylılar, genelde Beşiktaşlılar, başka bir gün başkaları yapıyor. Ama yöntem aynı: sidik yarıştır. Adam TT’ye mi girmiş? Aban Twite, milletin kafasını sik, ekranını hashtagle doldur, ünlülere mention atıp RT iste, çeşitli çeteler kurup sağa sola aban, al, sen de artık TT’sin, oh yes!

Aşağıda bazı garip futbol çılgınlığı twitlerinden bir demet sunuyorum size. Başlıktan dolayı yanlış anlaşılmasın, bu arkadaşların aralarında geri zekâlı olan da var, olmayan da var. Sırf örnek için koyduklarım da var, ilginç geldiği için koyduklarım da. Neyse… TT Yusuf Salman’la takip edilir!!!

The Alakasız:

https://twitter.com/ferahsertan/status/225706005881835520

The İşlerin Nasıl Yürüdüğünü Bile Bilmeyen:

https://twitter.com/gulsahky/status/223174968672923649

The TT Yapmak Gibi Kasıntı ve Aptal Bir Olaya Girip Gurur da Duyan:

https://twitter.com/GokalpSoycicek/status/225713299675832320

The Başka TT’den Faydalanıp Cebren ve Çakallık İle TT’ye Girmeye Çalışan:

https://twitter.com/nevizade10/status/225713293715709953

The Ridiculously Milliyetçi:

https://twitter.com/AslanYurek_uA_/status/225717774566162433

The Laf Sokan ama Tek Amacı Laf Sokmak Olan Beyin Bedava Person:

The Multi-TT:

The Kelime Oyunlu Cin Tweet:

https://twitter.com/MirayOzblk1905/status/225704465058119680

The Abartan (The Tüm Dünya Bize Hayran Delusioncısı):

https://twitter.com/BurakKocoglu/status/225708809262362624

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: