Bu Şeriat Değil mi Bebişim?

Beklenen oldu. Kaç gün önce “buradan” yazdım Santralistanbul’daki Efes One Love festivaline gelen tepkilerle ilgili bir yazı. İlk örnek olarak da AKP Fatih Gençlik Kolları Başkanlığı’nın bir tweetini koydum, verilen tepkiyi gözler önüne serip şunu dedim: “AKP’den herhangi biri bir şeyi istemiyorsa o şey olmayacaktır.” Nitekim olmadı da. Önce başındaki “Efes” ifadesini kaldırdılar, sonra çok sevimli bir şekilde, Eyüp belediye başkanı “halkımızın hassasiyeti için teşekkür ederiz, *kıps*” dedi. Şimdi de festival günü öğreniyoruz ki alkol satılmayacak. E keşke şeriat gelseydi?

Bunlar tek tük olaylar, bunu direkt koca bir sisteme nasıl bağlıyorsun, bak festivale bile gitmemişsin, büyütüyorsun gibi şeyler söylemeyin. Ben sizin hiçbir şekilde anlayamayacağınız bir şey yaparak kendim dışında birilerinin yaşama haklarını savunuyorum. Her gün binlerce kişinin gelip geçtiği Kadıköy’deki Beşiktaş iskelesindeki büfenin sıcağın ortasında, Ramazan diye kapatılmasıdır dinci baskısı, en hoş muhitte bile Ramazan ayında sokakta su içerken götünüzün titremesidir, acaba başıma bir şey gelecek mi diye. Ülkenin çoğu bölgesinde Ramazan ayında restoranını, büfesini iftara kadar, meyhanesini bir ay boyunca kapatmayanın öldürülme tehlikesi hissetmesidir. Budur dinsel baskı. Bu son Efes One Love olayı da göstermiştir ki dinciler, yobazlar, faşistler istediklerini yapabiliyorlar. Buna tepki göstermenin, “hayır, istediklerini alamayacaklar, biz yine uğraşacağız” demenin de bir manası yok son birkaç yıldır. Aha, aldılar işte amına koyim. Eyüp ilçesinin ortalama dokusuyla alakası olmayan, etrafında doğru düzgün yerleşim birimi bile olmayan, biletle girilen, kısacası insanların zorla maruz bırakılmadıkları, hiç kimsenin rahatsız edilmeyeceği, tepki gösterenlerle alakası bile olmayan bir yerde ve şekilde yapılan organizasyonun önce ismi kırpıldı, sonra son gün formatı değiştirildi. Daha neye tepki gösteriyoruz onu anlamıyorum.

Bence bir dernek kurulsun, “İnsanları Türkiye’den Kurtarma Derneği” diye. Bu rezil, iğrenç, yobaz ülkeden gitmek isteyen, ama imkanı olmayan insanlar isimlerini yazdırsınlar, aramızda para toplayıp her yıl çekilişle 100-200 kişiyi kurtaralım bu iğrenç şeyden. Dünyanın hiçbir yerinde görülmeyecek şeyler oluyor resmen. Özellikle İstanbul. Zaten Tayyip Vergisi diye bir şey var, Avrupa’da aynısı satılan şeyi burada on katı fiyata alabiliyoruz. Bunun dışında koca bir ilçede, değil şehrin, ülkenin eğlence ve dört mevsim turizm merkezi bir yerde millet yer bulamasın diye masaları kaldırıyorsunuz, içeride sigara içmek de yasak, yani nasıl olsa alkol kullanan zındıklar sigara da içiyor çoğunlukla, bir taşla iki kuş. Sonra hem biraz daha ucuz, hem biraz daha samimi olsun diye arkadaşlarla toplanıp adam gibi oturup muhabbetimizi ediyoruz Kuledibi’nde, kim olduğu belli olmayan insanların yıllardır gelinen meydanla ilgili şikayetlerine dair, “böyle rezalet görülmedi” başlıklı haberler yapılıyor. O haberlerin fotoğraflarına baktığınızda asıl rezaletin haberin ta kendisi olduğunu görebiliyorsunuz. Neden mi? Çünkü bir avuç genç yere oturmuş adam gibi muhabbet ediyorlar. Rezalet nerede? Ellerinde bira var! Tü tü tü tü! Be amına koduğumun yobazları, ben size dokanmadan sessizce biramı yudumlarken ve işim bitince kalkıp giderken size mi zararlıyım, yoksa siz mi bana zararlısınız? Siz kalkıp gitmiyorsunuz da, her şekilde hayatımızı kabusa çevirmeye, tek tük bulabildiğimiz kısıtlı alanımızı da kendinize devralmaya devam ediyorsunuz.

Dernek konusunda ciddiyim, kaynak ve zamana sahip olanlarla ciddi ciddi görüşebiliriz. Ben kendimi feda edip ülkede kalırım. Yeter ki yüzer yüzer falan topuklayalım şu ülkeden çaktırmadan.

Tabii yazıyı Twitter kategorisinde yayınlayıp Twitter tepkilerini vermemek olmaz:

https://twitter.com/tolgabag/status/224162535853658113

https://twitter.com/tolgabag/status/224163009919074305

https://twitter.com/bloodphobia/status/224131825994440705

https://twitter.com/mesutbahtiyar/status/224139518041784320

https://twitter.com/yelizumit/status/224136351350657024

https://twitter.com/okankavurga/status/224134711822389248

https://twitter.com/canbonomo/status/224126615716765696

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: